Diş Tedavileri
İmplant | Diş Tedavisi

Dental implant ve Uygulaması
İmplantoloji ( implant ) bir yada birden çok diş eksikliği bulunan hastalarda çene kemiğine yapay diş kökleri(titanyum , seramik vs) yerleştirilerek bu kökler üzerine dişler oluşturmayı amaçlayan bilim dalıdır. Bazı vakalarda dişleri hiç olmayan hastalarda protezlerini daha rahat kullanması amaçlı implantlardan destek alınabilir.

Dental implant prosedürü cerrahidir. Bu yüzden, impantın cerrahi konusunda deneyimli bir diş hekiminin tarafından yapılması gerekmektedir.

İmplant Tedavi Çözümleri

İmplant herkes için uygun olmayabilir. Başarılı bir implant için genel sağlık durumunuzun iyi olması, sağlıklı dişetleri ve implantları desteklemek için çenenizde yeterli kemiğin olması gerekmektedir. Aktif diyabet,kanser veya periodontal hastalık gibi bazı tıbbi durumlarda, implant yerleştirilmeden önce tedavi gerektirebilir. Tedavinin öncesinde iyi bir planlama yapılabilmesi için, tedaviniz yapılana kadar dişhekiminizi veya uzmanınızı birkaç defa görmeye gönüllü olmalısı ve implant yapımından sonra ağız hijyeninize dikkat etmeniz gerekmektedir.

İmplantların çiğnemeyle oluşan basınçlar karşısında sağlıklı olarak ağızda kalabilmesi için, çene kemiği ile tam bir uyum içinde bulunması gerekir. Yerleştirilen implantın çevresinin tümüyle kemikle sarılması "osseointegrasyon" olarak adlandırılır. Osseointegrasyon için, hastanın yaşı, sağlık durumu ve operasyonun yapıldığı bölgeye göre operasyon sonrası en az 2, en fazla 4 ay beklemek gereklidir. Hastaya bekleme süresinde geçici protez uygulanır. Bu süre tamamlanınca, uygun implant üstü protez ile tedavi tamamlanır.

İmplant Tedavi Çözümleri

Diş implantlarının avantajları

  • Diş yada köprü yapmak için dişlerin kesimine gerek yoktur.
  • Diş kaplamaları köprü ve protezlerde dişler kesildiği ve diş etleri zarar gördüğü için bu uygulamalar ortalama olarak 5-8 yıl içinde tekrarlanması gereken masraflardan kaçınılmış olur.
  • Diş, diş eti ve çene kemiğine kalıcı zararlar oluşturulmadan orijinal dişlere sahip olunmuş olunur.
  • Köprülere oranla implantlarda kök ve üst yapısı porselen olduğu için gerçek diş gibi ağızda çiğneme fonksiyonu sağlarlar.
  • İleri yaşlarda tüm dişlerini kaybetmiş hastalar takma dişlerini kullanmakta zorlanırlar. Aşırı eriyen çene kemikleri bu protezlerin kullanımını zorlaştırır. Bu durumlarda alt ve üst çenede uygun bölgelere yerleştirilen birden çok implanttan destek alan protezler hastalar tarafından daha kolay kullanılır. Sosyal toplum içinde bu hastalar protezleri hareket etmediği için konuşma, yemek yeme ve içme fonksiyonlarını daha konforlu yaparak rahat ederler. Ayrıca hareket etmeyen bu protezler hastanın psikolojisini de olumlu yönde etkilerler.

İmplant Tedavisi  Diş Hekimi Web Sitesi  Bakırköy